Connect with us

Коррупция

Ніякого третього Риму немає і ніколи не було — Портников — Украинские новости


Загальнаправославна нарада, скликане єрусалимським патріархом Феофілом III після візиту в Москву, завершилося фактичним провалом, пише Віталій Портников для «Граней»

На запрошення єрусалимського патріарха крім патріарха московського, реального ініціатора зустрічі в Аммані, відгукнулися тільки предстоятелі польської та чеських церков, залежних від РПЦ (а в роки радянського панування — і від КДБ) ще з часів встановлення «дружніх режимів» в соціалістичних країнах, і сербський патріарх, який скористався зустріччю для підтримки майнових прав своєї церкви в сусідній Чорногорії.

У комюніке зустрічі, яка повинна була бути присвячена проблемам українського православ’я, йдеться про те, що питання надання автокефалій повинні прийматися «в дусі загальноправославного діалогу, при загальній згоді». Цю ж тезу свого часу патріарх Кирило намагався нав’язати Всеправославного собору на Криті. Пропозиція не отримало схвалення більшості православних церков світу, сам Кирило на собор не приїхав, але при цьому в РПЦ продовжували видавати власну ідею «загальної згоди» при наданні автокефалії за узгоджену і діючу норму. Продовжували видавати з таким завзяттям, що самі в власну брехню і повірили. Навіть в Аммані митрополит Іларіон розповідав журналістам про принципову домовленість, яка «не була ратифікована» на Криті. Чому патріарх Кирило не вибрався на собор для ратифікації власної пропозиції, митрополит НЕ пояснив.

Хоча пояснення є. Патріарх Кирило повірив, що Москва — третій Рим. І продовжує вірити, незважаючи на поразку в Аммані.

Можна було переконатися, що це не так хоча б тому, що Московська патріархія не наважується сама ініціювати всеправославні наради і тому змушена вдаватися до послуг єрусалимського патріарха. Що на запрошення єрусалимського патріарха не відгукнувся ніхто крім тих, хто просто не може відмовити Москві. Та й тут вийшла заминка — Антиохійського патріарха, що знаходиться в Сирії і залежить від Москви більше, ніж польський і чеський митрополити, не вдалося зрушити з місця. При цьому навіть на цьому «нараді своїх» колишнього київського митрополита Онуфрія, який очолює УПЦ Московського патріархату, довелося включати до складу делегації РПЦ в якості звичайного члена делегації, дезавуюючи недавні пояснення Путіна про «самостійності» української церкви. Тому що одна справа — розповідати небилиці по телевізору, а інше — змушувати повірити в них православних ієрархів.

Ніякого третього Риму немає і ніколи не було — скільки не витрачай нафтодоларів для підживлення цього міфу. А є церква, яка намагається спровокувати розкол у світовому православ’ї і опинилася у фактичній ізоляції в своїй боротьбі з Вселенським патріархом.

Тому що навіть ті клієнти цієї церкви, які не можуть їй ні в чому відмовити і імітують загальнаправославна нарада в Аммані, не ризикують піти проти Вселенського патріархату і навіть влаштувати спільне служіння в йорданській столиці. Тому що християнська церква стародавнє третього Риму, старше Кирила і Путіна і переживає вже не перше і не двадцять перше покоління амбітних політиків, що повірили в своє картонне велич. Вселенський патріархат — нагадування про цю вірності традиції. А Московський патріархат — нагадування про те, яка моральна катастрофа трапляється, коли церква задовольняє побажання влади.

Мабуть, тільки в цьому сенсі Москва може нагадувати третій Рим.

. (TagsToTranslate) Ó (t) ÿ è (t) ÿ (t) Ö (t) â éComments

Новости